Loading...
Sokak Fotoğrafçılığı

neden fotoğraf? ‘fotoğraf ve yaratıcılık’

Fotoğraf ve Yaratıcılık
Dijital teknolojiler ile beraber en hızlı gelişen üretim metotlarının arasında ‘fotoğraf’ şüphesiz listenin zirvesini zorluyor. Bu gelişmelerden şu an bahsetmeyeceğim, onun yerine bu yazı serisinde ‘neden fotoğraf?’ sorusunun cevabı üzerine gideceğim. ilk konumuz: ‘fotoğraf ve yaratıcılık’.
 
Fotoğraf ve YaratıcılıkSony A7iii | Tamron 28-75mm f:2.8 | f:4 1/1000s iso100 @28mm
 
 
Fotoğrafın yapılabilecek en büyük haksızlık; ‘fotoğrafı bir makina marifetiyle görüntü üretme aktivitesi’ tanımına sıkıştırmak olur sanırım. Oysa fotoğraf çekerken  deklanşöre basıp ‘o an’ı kaydetme işleminin gerisinde çok daha fazlası vardır. Bunların arasında en heyecan verici olanı ‘yaratıcılık; farklı bir bakış açısı ile konuya bakabilmektir’. Bu yazıyla paylaştığım Galata Köprüsü karesi son zamanlarda çektiğim en keyifli fotoğraf oldu. Şöyle ki; pek çok arkadaşımın ‘Galata Köprüsünün çekmediğin civatası kaldı mı?’ takılmalarına muhatap olacak kadar çok köprüde vakit geçirdim. Her seferinde yeni bir heyecan, yeni bir arayışla fotoğraf çekiyorum. Bu karedeki kadraj şu ana kadar (yaklaşık son 8 senedir) hiç aklıma gelmemişti, farketmemiştim, görememiştim. Eminim benden önce birileri düşünüp, görüp çekmiştir ama ben denk gelmedim. Güzel tarafı da o ya zaten… Tamamen özgün, ‘o an’a dair, beni mutlu eden, yeni ve hepsinden önemlisi benden bir şey. Üstelik bu fotoğrafı çekmek için öyle pahalı bir fotoğraf makinasına da ihtiyacınız yok. Bir telefon kamerasının bile çekebileceği bir fotoğraf. Tek ihtiyaç; o kameranın arkasında hayata farklı bakma refleksine sahip bir fotoğrafçı. Siz de o fotoğrafçı ile tanışmak istiyor musunuz? En yakınınızdaki aynaya bir bakıverin, sizi tam orada bekliyor.
 
Hadi o zaman! Şimdi buyrun hayata farklı bakmaya…
 
 
Meraklısına not:
Fotoğrafı çekmek için merdivenlerdeki ara düz alanda durdum. Fotoğraf makinasını iki elimle boyumdan yaklaşık 50cm daha yukarıya kaldırıp hem köprünün alt kısmındaki grafiği hem de merdivenlerden çıkan adamı sığdıracak şekilde kadrajımı yaptım. Sonra da deklanşör! 🙂
 
küçük bir ipucu; uygun kadraj oluşmasını beklerken ışık ölçümünüzü doğru yapıp (bu kare için merdivenlere düşen ışık) ya pozu kilitleyin ya da ışık ölçümü ile okuduğunuz değerleri girip M modunda hazır bekleyin.